Skip to content Skip to footer

Ολυμπιακός: Ο Λαρεντζάκης σχολιάζει στο Gazzetta το τουίτ του Μάικ Τζέιμς για εκείνον (vid)

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στην Παρτίζαν, αναγκάζοντας τον Μάικ Τζέιμς να τουιτάρει για εκείνον. Ο 30χρονος φόργουορντ σχολιάζει στο Gazzetta τα λόγια του πρώην συμπαίκτη του για την… καρδιά του.

Με 2’48” για το φινάλε της 3ης περιόδου, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πατάει ξανά στο παρκέ του ΣΕΦ. Έχοντας ξεκινήσει καλά στο πρώτο μέρος, χάνει μέρος των λεπτών του ένεκα των δύο φάουλ. Όταν έρχεται ξανά ο πίνακας του σκορ γράφει 53-61 και ο Ολυμπιακός ψάχνει μια μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Παρτίζαν. Την οποία και τελικά πετυχαίνει με τον Λαρεντζάκη πρωταγωνιστή.

Flashback στην 3η περίοδο. Ο ίδιος χάνει τα πρώτα δύο σουτ που επιχειρεί, αλλά λίγο αργότερα έρχεται η… έκρηξη. Το φινάλε τον βρίσκει στους 19 πόντους, πρώτο σκόρερ του Ολυμπιακού με τους 16 εξ αυτών να έρχονται στην 4η περίοδο και την παράταση, δίχως μάλιστα να αντικατασταθεί.

Η ομιλία του Μπαρτζώκα στα αποδυτήρια: «Δείξατε την καρδιά σας»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δε θα τολμούσε άλλωστε να βγάλει τον παίκτη που σε άμυνα και επίθεση ήταν παρών σε κάθε hustle κατοχή αλλά εκεί και για κάθε κρίσιμο σουτ. Όταν είναι η βραδιά του, το αντιλαμβάνεται οποιοσδήποτε βρεθεί στο ΣΕΦ.

Αλλά και όποιος παρακολουθεί από την τηλεόραση, όπως ο Μάικ Τζέιμς. Ο σταρ της Μονακό, έχει υπάρξει συμπαίκτης με τον Λαρεντζάκη στον Κολοσσό και μάλλον ξέρει καλύτερα από τον κάθε ένα την προσωπικότητά του, σπεύδοντας να τουιτάρει την ώρα του αγώνα. Η καρδιά του Λαρεντζάκη μίλησε, όπως αναφέρει ο Τζέιμς, με τον ίδιο να απαντά στο Gazzetta για το σχόλιο του πρώην συμπαίκτη του.

«Σίγουρα παίζει ρόλο αυτό, με τον Μάικ ήμασταν συμπαίκτες, γνωρίζουμε ο ένας τον άλλον. Η καρδιά παίζει σημαντικό ρόλο αλλά και η ενέργεια που βγάλαμε ως ομάδα και παίξαμε πραγματική άμυνα είναι πολύ σημαντική».

«Υπήρχε εντολή για φάουλ στο τέλος του παιχνιδιού»

Όσον αφορά την προσωπική του εμφάνιση, ο 30χρονος φόργουορντ δε νιώθει πως έκανε κάτι παραπάνω πέραν από της πίστης στο πλάνο. «Δεν ένιωσα ότι ήταν η βραδιά μου, σίγουρα υπάρχει πίστη στην ομάδα. Δείχνει χαρακτήρα αυτή η νίκη γιατί καταφέραμε να αντισταθούμε. Συνεχίζουμε διότι είναι δύσκολη η συνέχεια. Ειδικά έτσι όπως ήρθε η νίκη και διαχειριστήκαμε το ματς, δείχνει χαρακτήρα, δείχνει συγκέντρωση στο πλάνο και αυτό είναι το πιο σημαντικό, ότι η νίκη ήρθε έτσι όπως ήρθε».

Βέβαια για να φτάσει στο φινάλε ο Ολυμπιακός και να πανηγυρίσει τη νίκη καρδιοχτύπησε και πήγε να δει τον… ουρανό του ΣΕΦ να τον πλακώνει, όταν ο Νάναλι ευστόχησε από τη γωνία σε τρίποντο, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

«Είχαμε εντολή για φάουλ αλλά εμείς δεν κάναμε» ήταν η παραδοχή του Λαρεντζάκη, κάτι που επισήμανε άλλωστε και ο ίδιος ο Γιώργος Μπαρτζώκας στη συνέντευξη Τύπου μετά το φινάλε της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό τελικά να κρατά τη νίκη που τον φέρνει στο 2-2.